सन् २०२२ मा करिब ९० प्रतिशत विदेशी मुद्रा कारोबारमा संलग्न रहेको अमेरिकी मुद्रामाथिको निर्भरता घटाउने उद्देश्यले बङ्गलादेशले मङ्गलबारदेखि भारतसँग भारतीय रूपैयाँ (भारू)मा कारोबार गर्ने तयारी गरेको डेली स्टारले जनाएको छ ।

बङ्गलादेश बैंक र भारतीय उच्चायोगले ढाकाको ‘ले मेरिडियन होटल’मा आयोजित एक कार्यक्रममा भारतीय मुद्रासम्बन्धी समाचार सार्वजनिक गर्ने अपेक्षा गरिएको छ ।

केन्द्रीय बैंकका गभर्नर र भारतीय उच्चायुक्त पनि सहभागी हुने बङ्गलादेश बैंक (बीबी) का एक अधिकारीले जानकारी दिनुभएको छ । भारतीय राष्ट्र बैंकले यसअघि नै बङ्गलादेशको सोनाली बैंक, इस्टर्न बैंक र स्टेट बैंक अफ इन्डिया (एसबीआई) लाई आफ्ना समकक्षीसँग नोस्ट्रो खाता खोल्न अनुमति दिइसकेको छ ।

नोस्ट्रो खाता एक खाता हो जुन एक बैंकले विदेशी बैंकमा देशको मुद्रा राख्छ । यो विदेशी मुद्रा समावेश विदेशी विनिमय र अन्तर्राष्ट्रिय व्यापार लेनदेन सुविधा गर्न प्रयोग गरिन्छ ।

द डेली स्टारका अनुसार यो नयाँ कदमले छिमेकी देशबाट उत्पादनको एक हिस्सा प्राप्त गर्न भारूमा ऋणपत्र (लेटर अफ क्रेडिट) खोल्नेछ र यसैले अमेरिकी डलरको प्रयोगलाई केही हदसम्म घटाउनेछ । एक वर्ष अघिको तुलनामा करिब ३० प्रतिशतले घटेको विदेशी मुद्रा सञ्चितिमा थप ह्रास आउन नदिन सरकारले अमेरिकी मुद्राको अभावका कारण आयात नियममा कडाइ गरेको छ ।रासस